Bo ma struny głosowe i komunikuje się w ten sposób z otoczeniem. Ale nadmierne ujadanie może skutecznie uprzykrzyć życie i sprawić, że sąsiedzi przestaną odpowiadać ci “dzień dobry”. Zastanawiasz się, dlaczego pies szczeka i jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

Najpierw ważna rzecz. Pies to nie telefon, który wyciszysz. Jeśli drażni cię szczekanie samo w sobie, to lepiej wybierz Pou, a nie żywą istotę. Mówi się, że są rasy nieszczekliwe, ale… Przez parę miesięcy pracowałam jako fundraiserka door to door. Miałam okazję spotkać w blokach wiele psów. Prym wiodły maltańczyki oraz yorki. O ile te drugie są terierami i ich szczekliwość nie powinna być niczym zaskakującym, to ludzie mają często inne podejście do maltańczyków. Połowa z tych uroczych psiaków była cichymi maluchami, które witały się ze mną, nie wydając z siebie ani pół szczeknięcia. Jednak tyle samo białych stworków robiło rumor na całą klatkę schodową i musiały być zamykane w innych pomieszczeniach, kiedy ktoś dzwonił do drzwi. A opiekunowie żalili mi się, że “miał nie szczekać”. Oh no, ludzie z grupy “Maltańczyki” na Facebooku powiedzieli, że ich pieski są ciche i grzeczne – oszuści! Nigdy nie wiesz, czy twoje dziecko będzie ekstrawertyczną gadułą czy skrytym introwertykiem. Tak samo nigdy nie masz pewności, co wyrośnie z twojego szczeniaka. Nawet jeśli są rasy uznawane za cichsze albo głośniejsze. Jeśli więc masz problem z, jak sądzisz, nadmierną szczekliwością psa, to rozważ kilka kwestii.

Informacja

Jest to coś neutralnego. Pies szczeka na widok czegoś lub kogoś ciekawego. Wzmaga w ten sposób czujność swoją i swojego opiekuna lub zwierzęcia, z którym mieszka. Dopóki nie pojawiają się inne sygnały, choćby te opisane poniżej, trudno uznawać szczekanie informacyjne za coś pozytywnego albo negatywnego.

Frustracja i zwracanie na siebie uwagi

Dlaczego pies szczeka? Często wtedy, gdy osobnik, któremu chce przekazać wiadomość (inne zwierzę albo człowiek) znajduje się daleko. Jeśli zwierzę nie może czegoś dotknąć, powąchać albo polizać czy czuje się po prostu osamotnione, to jest sfrustrowane i pozostają mu sygnały wokalne. Do szczekania może dochodzić wycie i skowyczenie.

Radość i pobudzenie

Każdy opiekun to zna – wracasz do domu, a pies wychodzi z siebie, aby pokazać, jak bardzo cieszy się na twój widok. Wówczas szczekanie często ma wysokie tony i jest połączone z popiskiwaniem, skakaniem i dyszeniem. Nie ma też powodu do niepokoju, kiedy twój podopieczny poszczekuje energicznie podczas zabawy, na przykład kiedy przygotowujesz się do rzutu piłką. Niekiedy może mieć to wydźwięk negatywny – w podobny sposób zachowują się na spacerach psy, które boją się na przykład swoich pobratymców albo samochodów. Łatwo jednak to odróżnić jedno od drugiego po mowie ciała zwierzęcia.

Ostrzeganie

Szczekanie wolne, o niskiej tonacji to ostrzeżenie. Usztywnione ciało, zjeżona sierść, odsłonięte zęby i warczenie pomiędzy szczeknięciami – to już poważna sprawa. Takie szczekanie może pojawić się, kiedy zwierzę próbuje bronić swojej posesji albo na przykład miski.

Reprymenda

Spokojnie – suka szczekająca na swoje młode nie jest wyrodną matką. Szczekanie może być formą reprymendy, najczęściej właśnie w relacjach między starszymi a młodszymi osobnikami, kiedy to te pierwsze chcą ustalić pewne zasady.

“Ale on szczeka bez powodu!”

Bzdura. Powód jest zawsze i nie ma psów, które szczekają, “bo są głupie”. Po prostu coś ci umyka i jeśli chcesz znaleźć przyczynę tego, dlaczego pies szczeka, to bądź ze sobą szczery/-a i odpowiedz sobie dokładnie na poniższe pytania:

  • W jakich sytuacjach pies szczeka (na spacerze? przed karmieniem? podczas burzy? gdy słyszy dzwonek do drzwi?)?
  • Kiedy pies zaczął szczekać w danej sytuacji?
  • Czy pies szczeka, gdy jest sam czy podczas twojej obecności?
  • Czy pies szczeka, widząc lub słysząc coś konkretnego?

Jeżeli zwierzę szczeka nadmiernie i uważasz, że to problem, który należy rozwiązać, to po odpowiedzeniu sobie na te pytania, zasięgnij konsultacji u specjalisty. Nie pozwól, aby z czasem ta kwestia zniszczyła twoje relacje z ukochanym zwierzęciem i spowodowała, że oddasz je do schroniska.

Milena Traczyńska

Podoba ci się ten tekst? Wyszczekaj go w social mediach! 

2 komentarze

  1. avatar
    Kamila says:

    Czytając ten artykuł przypomniała mi się sytuacja, kiedy mój pies podczas burzy wybiegł na ogród i zaczął szczekać na grzmoty chcąc je ugryźć. Po każdym grzmocie wracał do domu zadowolony, że je obszczekał, natomiast kiedy ten dźwięk się znów pojawił, od razu ruszał do boju ? Kiedy było już po wszystkim, wrócił z uśmiechem na pyszczku i zasnął ze zmęczenia.

    1. avatar
      Milena says:

      Kamila, widzisz, jakiego masz dzielnego wojownika? 😀 Najwyraźniej znalazł w tym sposób na redukcję stresu i nieprzyjemności, które powodują w psim uchu wyładowania atmosferyczne. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *