Do przeprowadzenia psa z punktu A do punktu B? Zapanowania nad psem? Zapewnienia mu bezpieczeństwa? Przyglądając się psom na wrocławskich ulicach, mam wrażenie, że wielu opiekunów zwyczajnie nie ma pojęcia, do czego służy smycz. A przecież przede wszystkim to ważne narzędzie do komunikacji i szkolenia. Jak go używać i jakie są rodzaje smyczy dla psa?

Rodzaje smyczy

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego służy smycz, warto wiedzieć, jakie są rodzaje smyczy dla psa.

Smycz prosta / klasyczna

Czyli po prostu – kawałek sznurka (nylonowego płaskiego lub plecionego) z pętelką na dłoń po jednej stronie i karabińczykiem po drugiej. Do jej zalet można zaliczyć na pewno: szeroki wybór wzorów i długości, niską cenę i dużą trwałość. Zasadniczą wadą smyczy klasycznej jest brak możliwości regulacji. Jeśli więc chcesz przyciągnąć na niej psa do swojego boku, musisz ją owinąć na ręce, a do dania mu możliwości obniuchania pobliskiego drzewa konieczne będzie podejście tam razem z psem.

Smycz przepinana

do czego służy smycz

Zdecydowanie moja ulubiona. Używam jej zarówno z moim Atosem, jak i podopiecznymi wrocławskiego schroniska, których zachowania i potrzeby są naprawdę różnorodne. Od klasycznej smyczy różni ją to, że ma karabińczyki po obu stronach, a na środku oraz na końcach – dodatkowe, metalowe kółka. Można na nie przepiąć karabińczyk i skrócić lub wydłużyć w ten sposób smycz. Jeśli więc spaceruję przy ruchliwej ulicy lub mijam mało przyjaznego psa, jestem w stanie utrzymać zwierzę blisko. Gdy zaś chcę i mogę dać mu więcej przestrzeni lub trafiam na schroniaka bojącego się spacerować na początku zbyt blisko mnie – mam do dyspozycji dodatkowe 1-2 metry. Wiem też, że niektórzy korzystają z opcji przepinania do “rozgałęzienia” smyczy i prowadzenia na niej dwóch psów na raz. Jeśli chodzi o minusy – ta smycz nie zwija się automatycznie, więc jeśli nie skrócimy jej ręcznie, będzie wlec się po chodniku.

Smycz regulowana / flexi

Ma ona tylu entuzjastów co przeciwników. Posiada w miejscu rączki mechanizm, który pozwala zmieniać długość smyczy w dowolnych momentach. Występuje w różnych długościach (3-8 metrów). Jej największym plusem jest to, że można zmieniać dzięki niej naszą odległość od psa i skorzystać z blokady przy wybranej długości. Jest stale napięta, więc nie wlecze się po ziemi, gdy pies podchodzi bliżej. Jest więc wygodna podczas spacerów w mieście. Możesz mieć psa przy nodze, kiedy idziecie chodnikiem, ale szybko pozwolić mu na oddalenie się w celu eksploatacji trawnika. Dlaczego więc jest obiektem kontrowersji? Wielu ludzi nie potrafi jej właściwie używać i nie rozumie, do czego służy smycz flexi. Spacerują z psem oddalonym od siebie o kilka metrów, nie mając nad nim żadnej kontroli. Nie uczy to psa dobrych nawyków i nie jest bezpieczne ani dla zwierzęcia, ani dla otoczenia. Ponadto, w przypadku małych psiaków stałe napięcie smyczy może powodować dyskomfort i nerwowość. 

Linka treningowa

Jest to najdłuższa z dostępnych na rynku smyczy. Ma długość 10-20 metrów. Służy do szkolenia psa w terenie przy jednoczesnym kontrolowaniu zwierzęcia. Przydaje się, kiedy uczymy pupila aportowania lub wracania na komendę. Nie musimy wtedy nawet dzierżyć pętli w ręce. W razie konieczności przydepczemy lub chwycimy koniec smyczy, mimo że pies będzie o wiele dalej. Linka treningowa jest solidnie wykonana, ponieważ niemal zawsze o coś się zaczepia lub leży na ziemi. Musi więc być odporna na wilgoć i prosta do czyszczenia.

Linka ringowa / wodzik

Tak zwana ringówka wykorzystywana jest podczas wystaw psów rasowych. Ma 50-140 centymetrów długości. Nie posiada ona na końcu karabińczyka, lecz pętelkę zaciskową (zakładaną bezpośrednio na szyję, tuż za uszami), która pozwala łatwiej nawiązać z czworonogiem kontakt i kierować nim na ringu wystawowym. Linka powinna mieć kolor zbliżony do umaszczenia czworonoga. Jest cienka i mało widoczna.

Smycz amortyzowana

Można ją trzymać w dłoni, ale też zapiąć wokół pasa biodrowego. Amortyzator sprawia, że częste szarpnięcia nie są niebezpieczne ani dla nas, ani dla zwierzęcia. Smycz amortyzowana świetnie sprawdza się podczas sportów zaprzęgowych, ale też jazdy na rowerze czy dogtrekkingu. 

Do czego służy smycz?

Dobierając odpowiedni rodzaj smyczy dla swojego psa, możesz zauważyć, że kryterium wyboru staje się zastosowanie. “Trzyma go na smyczy” – mówimy o związkach apodyktycznych osób. Tymczasem w rzeczywistości smycz nie oznacza niczego negatywnego. To narzędzie pozwalające zapewnić psu bezpieczeństwo, ale też odpowiednią komunikację między nami a zwierzęciem. Jesteś przewodnikiem swojego psa – oprócz zadbania, aby nie stanowił on zagrożenia dla siebie i otoczenia, twoją rolą jest wyznaczenie kierunku na spacerze, zareagowanie, kiedy psiak zjada coś podejrzanego z trawnika czy wykazuje agresję, ale też sprawienie, aby zwierzę reagowało na twoje komendy. Smycz pozwala to wszystko osiągnąć pod warunkiem, że podejdziemy do niej świadomie. Nigdy nie myślałeś/aś o niej inaczej niż o kawałku sznura? Prawdopodobnie twój pies sprawia ci problemy. Sądziłeś/aś, że instynktownie podejmowane siłowanie się ze szczeniakiem, gdy napierał do przodu i napinał smycz, nauczy go dyscypliny na spacerze? Na darmo się szarpałeś/aś. Uważasz, że smycz jest tylko dla niewychowanych psów i z dumą puszczasz swojego pupila samopas w parku? Również jesteś w błędzie. Wiele naszych problemów z pupilami wynika z nierozumienia funkcji smyczy i tego, jak należy jej używać. W kolejnych tekstach będę starała się poruszać bardziej konkretne kwestie, które się z tym wiążą i pokazać, że ze smyczą można się zaprzyjaźnić.

Milena Traczyńska

Podoba ci się ten tekst? Wyszczekaj go dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *