Owczarki niemieckie do adopcji – co musisz wiedzieć

owczarki niemieckie do adopcji

Piękne, inteligentne, pracowite i lojalne –  takie są owczarki niemieckie. Sława zawsze ma jednak swoją ciemną stronę. I łatwo to zauważyć w schronisku. Do wyboru, do koloru: owczarki niemieckie do adopcji czekają na Ślazowej we Wrocławiu. Skąd się tam wzięły i dlaczego? 

Im więcej, tym więcej

To logiczne. ON-ki są prawdopodobnie najbardziej znaną rasą na świecie i najbardziej popularną w Polsce. Nic dziwnego, że tyle psów w typie rasy ląduje w schroniskach i że owczarki niemieckie do adopcji są zawsze. Jednych opiekunów do oddania psa zmusza życie. Drudzy wierzą, że owczarek to wypisz wymaluj Szarik czy Komisarz Alex, który sam się wyszkoli. A o trzecich nic nie wiemy, bo psy trafiają do schroniska znalezione. Tak czy inaczej – wyidealizowany, między innymi przez telewizję, obraz tej rasy sprawia, że zmaga się ona z szeregiem problemów, które w schronisku widać jak na dłoni.

Problemy behawioralne

Odwaga, inteligencja i pracowitość – pozytywne cechy, prawda? W praktyce jednak to one gubią owczarki i ich opiekunów. Dlaczego? Bo pies mający piękny umysł, nastawiony na współpracę z człowiekiem, potrzebuje czegoś więcej niż trzech krótkich spacerów. Potrzebuje pewnego siebie człowieka. Kogoś, kto zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, pozytywny kontakt z innymi osobnikami i różne rozrywki intelektualne. Musi pracować. Uczyć się nowych rzeczy. Czuć, że jego ukochany dwunożny przewodnik wie, co robi.

Co się dzieje, kiedy tego brakuje? Owczarek się nudzi i niepokoi. Wtedy może dziać się wszystko: od niszczenia przedmiotów, poprzez ucieczki i olewanie opiekuna, aż po zachowania agresywne. A potem pies ląduje w schronisku – ometkowany jako lękliwy i agresywny.

A co dzieje się z tym pięknym umysłem w schronisku? Nic dobrego. Owczarki niemieckie do adopcji, czekając na nowe domy za długo, marnieją w oczach. Samotność, brak zajęcia i otaczający psa niepokój powodują, że fiksuje.

Stawy biodrowe jak wyrok

Słowem wstępu dam małe porównanie. Po lewej stronie widzimy Blondi, słynną sukę Adolfa Hitlera. Po prawej – przedstawiciela współczesnej hodowli:

owczarki niemieckie do adopcji

Od czasów II wojny światowej, z którą kojarzymy najlepsze cechy użytkowe owczarków, zmieniło się zbyt wiele. Hoduje się zwierzęta ze zjeżdżalniami zamiast zadów. Kiedy więc owczarek kończy +8 lat (a nierzadko mniej), zaczynają się problemy ze stawami. Dysplazja stawów biodrowych to temat, w którym solidaryzuje się zatrważająco duża część opiekunów ON-ów. Niezbędne są przez to suplementy, czasem operacja, a czasem – szukanie ratunku w fizjoterapii, komórkach macierzystych czy w innych, eksperymentalnych rozwiązaniach. Dlaczego rozpisuję się o tym w temacie schroniaków? Bo spędzają cały czas na betonie. Zimą podłoże schroniskowych boksów jest dla ON-kowych stawów praktycznie wyrokiem. Tym bardziej, że często są to psy w tym średnim wieku, w którym łapy naprawdę potrzebują podłogi w ciepłym mieszkaniu.

Przeczytaj także: Czy warto adoptować seniora i dlaczego oczywiście, że warto

Owczarki niemieckie do adopcji – dla kogo?

Może zacznijmy od tego, dla kogo nie. Jeśli uważasz, że psa należy zdominować i strzelić mu w razie potrzeby w pysk, a niepożądane zachowania zwierzęcia sprawią, że puszczą ci nerwy, to jedyny owczarek, jaki się dla ciebie nadaje, to ten:

owczarki niemieckie do adopcji

Mój tata ma niestety takie podejście. Jego tradycyjne ingerencje w szkolenie Atosa skończyły się tak, że mój “syn” bezceremonialnie go olewa i nie lubi, podczas gdy ja takich problemów nie miałam i nie mam, mimo że w domu rodzinnym, gdzie mieszka pies, jestem parę razy w roku. Owczarki niemieckie nie reagują fajnie na ludzkie nerwy. Potrzebują kogoś opanowanego, kto jest stanowczy, lecz niewzbudzający strachu. Masz być mądrym przewodnikiem, a nie groźnym generałem. Zwłaszcza, jeśli twój psiak w typie ON ma być psem rodzinnym czy stróżującym, a nie bojowym.

Nie polecam też owczarka jako pierwszego psa. W prowadzeniu go nie ma czasu na naukę pewności siebie. Bo ten pies jest na tyle bystry, że będzie w stanie wykorzystać twoje braki.

Jak wyobrażam sobie idealnego kandydata na opiekuna dorosłego owczarka niemieckiego? Fajnie, gdyby był to ktoś, kto już miał psa i wyciągnął z tego wnioski. Zarówno pozytywne, jak i takie, które skłaniają do poprawy w przyszłości. Poza tym dom z dobrze zabezpieczonym ogrodem. Albo mieszkanie, ale na parterze lub w bloku z windą (z myślą o słabszych stawach starzejącego się zwierzaka). Ktoś lubiący aktywność fizyczną i mający czas na spacery dłuższe niż piętnastominutówki. Owczary raczej uwielbiają spacery, pływanie, aportowanie, zabawy szarpakiem, węszenie… Ktoś, kto ma ochotę dawać psu nowe zadania, uczyć go nowych komend i zabaw. Ktoś, kto zdaje sobie sprawę z tego, że Komisarza Alexa nie grał jeden pies i że każde zwierzę jest… tylko zwierzęciem, mającym swoje potrzeby, ale też ograniczenia.

Owczarki niemieckie do adopcji we wrocławskim schronisku

Okej, nagderałam się. Musiałam. Moje serce od zawsze na zawsze należy do tych wspaniałych psów i zależy mi na edukacji w temacie rasy. Nie jest moim celem nikogo straszyć i odwodzić od myśli o adopcji owczarka. Ale uważam, że każdy powinien wiedzieć, jakie są te psy. A są… moim zdaniem wspaniałe. Mają problemy, bo każda rasa z jakimiś się zmaga. Trzeba je najzwyczajniej w świecie zrozumieć, aby stworzyć z ON-em udaną relację.

Ale teraz czas na krótkie prezentacje psów w jej typie, które czekają w Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Widuję je i nie da się ukryć – mimo starań wolontariuszy oraz pracowników – marnieją. Potrzebują odpowiedzialnych domów, w których ich smutne historie staną się tylko nieprzyjemnymi wspomnieniami.

owczarki niemieckie do adopcji

Ekson (882/18)

Ogłoszenie Eksona

 

owczarki niemieckie do adopcji

Loko (908/18)

Ogłoszenie Loko

 

owczarki niemieckie do adopcji

Brutus (440/18)

Ogłoszenie Brutusa

 

owczarki niemieckie do adopcji

Lary (1002/16)

Ogłoszenie Larego

 

owczarki niemieckie do adopcji

Oda (859/18)

Oda ma dom!

 

owczarki niemieckie do adopcji

Tosia (1310/18)

Tosia ma dom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *