Piesek czy suczka? Jak wybrać płeć psa

piesek czy suczka

Jeśli planujesz kupić lub adoptować psa, to czeka cię po drodze sporo decyzji. Jedną z nich, obok ustalenia wyglądu, wielkości i charakteru, jest płeć zwierzaka. Nie powinna być ona przypadkowa. Jak zatem dokonać wyboru: piesek czy suczka? Musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Zacznijmy od tego, że na temat obu płci psów krąży wiele opinii. Są one dobrymi wskazówkami przy wyborze, ale musimy pamiętać, że jak każda reguła, przewiduje to wyjątki. Jeśli więc upatrzysz sobie w hodowli lub w schronisku konkretne zwierzę – przyjrzyj się uważnie jego zachowaniu, bo być może od razu widać, że dany osobnik wyłamuje się ze schematu, jaki przypisałeś mu ze względu na płeć. Piesek czy suczka? Dalszą część tekstu potraktuj więc jako wskazówkę, lecz nie jako pewnik.

Piesek czy suczka – jakie są suczki?

Zalety

W porównaniu do samców suki są spokojniejsze i szybciej się uczą. Rzadziej próbują dominować. To sprawia, że ogólnie łatwiej je ułożyć, więc mogą być trafnym strzałem dla początkujących psiarzy, a także seniorów i rodzin z dziećmi. Suczki lepiej sprawdzą się także u miłośników czystych i zadbanych ogrodów (nie znaczą tak często terenu i nie rozgrzebują ziemi, chyba że w czasie cieczki lub w przypadku, gdy chodzi o rasę mającą ku temu predyspozycje). Ponadto, świetnie dają sobie radę w sportach, w których liczy się konkretne działanie i szybkie myślenie (na przykład agility). 

Wady

Zacznijmy od obalenia wciąż (niestety) słynnego mitu: nie, suka nie musi mieć przynajmniej raz w życiu młodych. Jeśli nie planujesz być hodowcą lub po prostu wybierzesz suczkę nierasową, nie musisz, a nawet nie powinieneś/-aś jej rozmnażać (a tym samym przyczyniać się do wzrostu liczby bezdomnych zwierząt). Mądrze jest wysterylizować sukę. Pozwala to pozbyć się problemów takich, jak: cieczka, ciąże urojone, tabuny pobudzonych adoratorów. Sterylizacja zapobiega też wielu chorobom.

Jeśli nie zdecydujesz się na sterylizację, to musisz liczyć się z tym, że dwa razy w roku twoją posesję (nieważne, że solidnie ogrodzoną) lub ciebie podczas spacerów czekają zaczepki wielu zwabionych feromonami samców.

Do tego suczki są mniejsze, a przez to mniej wytrzymałe fizycznie niż samce, czasem również nadwrażliwe, jeśli chodzi o psychikę.

Piesek czy suczka – jakie są psy?

Zalety

Samce sprawdzają się tam, gdzie liczy się siła psychiczna (odwaga, zadaniowość, itp.) oraz siła mięśni. Są większe, bardziej wytrzymałe i trudniej je czymś wystraszyć. Chętnie wybiera się je do zaprzęgów oraz szkoleń obronnych i bojowych. Nie oznacza to jednak, że szukając stróża, koniecznie musisz wybrać samca. Suki sprawdzają się w tej roli równie dobrze. Zdecydowanym plusem psów jest to, że wiele z nich to “miśki” – kochają pieszczoty, za które chętnie wykonują komendy.

Wady

Samce bywają leniwe i buntownicze. Częściej zdarza im się też przejawiać agresję w stosunku do innych zwierząt oraz ludzi. Do tego, jeśli wyczuwają w okolicy sukę w rui, mogą dostawać bzika, być nieposłuszne i nieznośne. Wiele z nich przejawia również tendencje do dominacji, dlatego potrzebują opanowanego, ale pewnego siebie opiekuna. Na pewno warto, o ile pies nie jest reproduktorem, z którym planujesz karierę hodowlaną, wykastrować zwierzę. Powinno wówczas stać się spokojniejsze i ogólnie mniej kłopotliwe.

1 + 1?

Jeśli w domu jest już jeden pies, to następnym powinien być piesek czy suczka? U moich rodziców mieszka samiec (w typie owczarka niemieckiego) oraz suka (miniaturowy kundelek) i muszę przyznać, że stanowią doskonały team. On robi wrażenie swoją siłą i posturą, a ona ustala zasady i wykazuje więcej myślenia. Dlatego osobom, które chcą mieć dwa psy, polecam obie płcie. Zmniejszy to ryzyko konfliktu (choć nie wykluczy go w stu procentach, trzeba o tym pamiętać!), a psiaki będą się świetnie uzupełniać. Pamiętaj jednak, że wszystko, o czym dzisiaj napisałam, nie jest koniecznością i może się okazać, że dwa samce świetnie się ze sobą dogadają, podczas gdy dwie suczki czy pies i suczka wpadną w ogromny konflikt. Ważne więc, abyś podszedł / podeszła do rezydenta oraz nowego psiaka zupełnie indywidualnie.

Milena Traczyńska

Podoba ci się tekst: Piesek czy suczka? Jak wybrać płeć psa? Wyszczekaj go dalej!

4 thoughts on “Piesek czy suczka? Jak wybrać płeć psa

  1. A czy niektóre rasy suczek nadają sie na psy przewodniki dla niewidomych? I jeśli szukam psa obronnego, ale zdecydowanie bardziej odpowiada mi usposobienie suczek, to na które rasy wtedy lepiej popatrzeć? Da się tak w ogóle? Bo to trochę jak zjeść ciastko i mieć ciastko (czyli ogolnie spokojny pies, ale obronny).

    1. Oczywiście. 🙂 Suczki w takich rolach, jak np. przewodnicy niewidomych, są o tyle dobre, że nie rozproszy ich nagle idąca po drugiej stronie ulicy suka z cieczką. Jako, że szybko się uczą, szkolenie na psa-przewodnika nie jest dla nich horrendalnie trudne. A wśród ras szkolonych do tego zadania prym wiodą retrievery.
      Co do obrońcy – przede wszystkim nie warto go szukać, jeśli ma być psem rodzinnym. Lepiej mieć po prostu stróża, który robi swoje samym wyglądem, a wówczas płeć nie ma znaczenia. 😀

  2. No to ja mam sukę z cechami samca – i masz babo placek 😛 😀 Dodatkowo Tajga jak już to preferuje znajomości z suczkami, samcom wiecznie uciera nosa i próbuje nad nimi dominować, żeby było śmieszniej to tak się jej porobiło od cieczki a nie po sterylce. Mowy nie było żeby dopuściła jakiegoś samca do siebie. Jak trzeba to i ściany obsika… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *