Projekt Yellow Dog – co oznacza żółta wstążka na smyczy?

żółta wstążka przy smyczy

W idealnym świecie przypadkowi przechodnie nie głaskaliby obcych psów bez zgody opiekunów. Wszyscy psiarze pilnowaliby, aby ich pupile nie zbliżały się bez ostrzeżenia do swoich nieznanych pobratymców. Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie. Dlatego bardzo mnie cieszy, że do Polski dotarł projekt Yellow Dog. Co oznacza żółta wstążka na smyczy psa, którego spotkasz na ulicy?

Zaczęło się od tego, że Diego, adoptowany w marcu pies moich przyjaciół, potarmosił na jednym ze spacerów szczeniaka, który podbiegł, aby pobawić się ze starszym kolegą. Jak do tego doszło? Diego ma problem z interakcją z innymi psami. Poprzedni opiekunowie (wracał do schroniska dwa razy) musieli to zaniedbać. Obecni, poza pracą z psem u behawiorystki, po prostu unikają zwierząt wolno biegających po parku. Tym razem się nie udało, a inni opiekunowie nie zawsze reagują na: “proszę zabrać psa, bo nasz może być wobec niego agresywny”. Po tej sytuacji przypomniałam sobie o projekcie Yellow Dog i kupiłam dziś dla Diega żółtą wstążkę.

System wczesnego ostrzegania

Nie wszystko można odpowiednio wcześniej zobaczyć i uprzedzić. Przynajmniej nie słownie. Czasem ludzkie ręce albo psie pyszczki osaczają naszych czworonożnych przyjaciół, zanim zdążymy wziąć wdech. I jest to spory problem. Wiele pogryzień to ataki obcych psów. Dlatego powstał Yellow Dog Project, który jest jak system wczesnego ostrzegania. Co oznacza żółta wstążka na smyczy? Że dany czworonóg nie należy do tych, które ze śmigłem z ogona podbiegają do każdego obcego człowieka czy psa. Potrzebuje on swojej przestrzeni i nie wolno do takiego psa podchodzić (ze swoim pupilem lub bez) bez zapytania o zgodę opiekuna (oczywiście, zapytania z odpowiedniej odległości).

Jakie psy mają przy smyczy żółte wstążki

Przyczyn, dla których pies i jego opiekun nie chcą interakcji z obcymi, może być wiele. Być może czworołap, tak jak Diego, ma braki w socjalizacji, poschroniskową traumę i jest w trakcie terapii behawioralnej. Pies może być lękliwy, nie radzić sobie z emocjami. Ale przyczyna nie powinna mieć dla nas znaczenia. Widzisz żółtą wstążkę? Po prostu nie podchodź. Po co pchać się do takiego zwierzaka z łapskami i ryzykować pogryzieniem? Na szczęście coraz więcej ludzi wie, co oznacza żółta wstążka na smyczy i miejmy nadzieję, że będzie tylko lepiej.

Zdarzyło wam się spotkać w parku czy na ulicy psa objętego Yellow Dog i zastanawialiście się, co oznacza żółta wstążka na smyczy? A może sami znakujecie tak swojego czworonoga?

Daj znać o Yellow Dog Project innym! Udostępnij ten tekst w social mediach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *