Jak zrobić szarpak dla psa DIY?

jak zrobić szarpak dla psa

Choć lubię wydawać miliony na zabawki dla pieseczka, to idea “zero waste” jest dla mnie ważna. Żal mi więc było tych zakłaczonych na amen koców. Postanowiłam je mądrze wykorzystać i stworzyć z nich zabawki dla Farsy. Jak zrobić szarpak dla psa DIY?

W sklepach dla zwierząt oraz na Fejsach i Instagramach trenerskich widziałam nieraz szarpaki z polaru, które przypominały mi “trend” rękodzielniczy mojego dzieciństwa – plecione żyłki “filofun”.

(ten mem to złoto, ale czuję się przez niego jak dinozaur)

Przeniesienie tej techniki na polarowe ścinki wydało mi się dziecinnie proste i faktycznie takie było. Zrobienie szarpaka zajęło mi mniej niż godzinę (myślę, że trwałoby to jeszcze krócej, ale wiadomo, nie ma się już tej wprawy, którą się miało w podstawówce). Wykorzystałam do tego dwa polarowe koce, których wyczyszczenie z psich i kocich kłaków stało się mission impossible. Dodałam do tego piłkę pochodzącą ze starego szarpaka firmy Dingo.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić szarpak dla psa, nie mając polaru – inny materiał również będzie okej. Osobiście uważam, że polar jest najlepszy, bo nie rozdrabnia się podczas gryzienia na nitki, niebezpieczne dla psiego brzucha. Poza tym jest przyjemny w dotyku i łatwo go ciąć oraz zaplatać.

Z góry przepraszam za zdjęcia zrobione kalkulatorem o zmroku, ale pomysł i jego realizacja były bardzo spontaniczne. Dzisiaj nie pomogła też pochmurna, listopadowa aura.

Krok pierwszy: rozłóż koce i wytnij z nich paski

Ja użyłam dwóch kolorów, ale oczywiście można zrobić też szarpak jedno- i czterokolorowy. Potrzebujesz czterech pasków. Im będą grubsze, tym szarpak będzie “masywniejszy”. Wycinałam paski o szerokości 15 cm i jak dla psa gabarytów Farsy to odrobina za dużo. Jak widać, nie musisz być mistrzem / mistrzynią prostego cięcia. Moje pocharatane strzępy nie zepsuły całości.

Krok drugi: podczas wycinania usuń niepożądane obiekty

Uważaj! Spory kawał miękkiego materiału na podłodze może przyciągać niepożądanych gości, którzy będą próbowali cię kontrolować. Będą bezczelnie sabotować twoją pracę, patrzeć ci na ręce i jeszcze wzdychać, kiedy spróbujesz ich pokojowo usunąć z twojego miejsca pracy.

Krok trzeci: mocno zwiąż ze sobą końcówki wszystkich czterech pasków

Technika supłów dowolna! Pamiętaj po prostu, że to podstawa szarpaka i jeśli zwiążesz paski za luźno, to co sprytniejszy pies pociągnie tu, pociągnie tam i konstrukcja się rozpadnie. Nieważne więc jak, ważne, żeby się trzymało.

Krok czwarty: przełóż przeciwległe paski tak, aby stworzyły pętelki

Paski w tych samych kolorach (jeśli robisz, jak ja, wersję dwukolorową) powinny znaleźć się na przeciwko siebie. Teraz każdy z nich przełóż nad sąsiedni pasek drugiego koloru, tak jak na zdjęciu. W ten sposób stworzysz pętle. Na samym początku najwygodniej jest rozłożyć sobie paski na podłodze. Po pierwsze, trzeba się wprawić i zapamiętać, co do czego. Po drugie, gdy paski są jeszcze długie, przeplatanie idzie wolniej i musi być precyzyjne.

Krok piąty: przełóż pozostałe paski przez przeciwległe pętle i zaciśnij całość

Wykorzystaj znów przeciwległe paski, tym razem w drugim kolorze. Przełóż każdy z nich przez powstałe pętle z drugiego koloru. Powinno to utworzyć kształt kwadratu. Potem chwyć po dwa paski z każdej strony (w każdą z rąk po jednym kolorze) i powoli zaciśnij pętle, stopniowo wyrównując każdy z pasków. Niestety nie zrobiłam zdjęcia pełnego zaciśnięcia. Zrób to więc ciaśniej niż na niżej załączonym obrazku.

Krok szósty: powtarzaj sukcesywnie krok piąty, aż ci pies padnie ze znudzenia

Potem to już przeplataj, przeplataj, przeplataj i dalej przeplataj. Protip? Jeśli chcesz, żeby szarpak miał owalny kształt, na zmianę rób pętle z obu kolorów (pętla z szarego, pętla z niebieskiego, pętla z szarego, itd.). Jeśli chcesz, żeby szarpak był bardziej “kwadratowy” i jednokolorowy na każdej ze ścianek, to konsekwentnie rób pętle z tego samego koloru, a przeplataj wyłącznie drugi kolor.

Krok siódmy: pod koniec zrób z pasków supły lub dokończ szarpak jakimś dodatkiem

Żeby szarpak był dla psa bardziej atrakcyjny, możesz wykończyć go dodatkiem. Ja użyłam piłki wyciągniętej ze starego szarpaka Dingo, o którym wspomniałam na początku. Ma ona dziury z obu stron, więc przeplotłam ją przez najdłuższy z pasków, które mi zostały. Resztą pasków obwiązałam piłkę. Nie, nie było w tym żadnej techniki. Supeł tu, supeł tam i ładnie się trzyma. Możesz też wykorzystać tenisówkę lub inną, gumową piłkę, którą pies się znudził. Trzeba w niej tylko zrobić z obu stron dziury, aby dało się przepleść polarowy pasek. Widziałam też, że ludzie doszywają zwykłe końcówki do mopów. Ja jednak nie jestem ich fanką, bo przy Farsie, która lubi skubać wszelakie frędzle i futra, jest to zabawa na 5 minut. Sprawdzi się też owcze runo albo futerko od kaptura zimowej kurtki. Jeśli masz maszynę do szycia, warto jej użyć, aby materiałowa końcówka dobrze się trzymała. Myślę jednak, że porządne ręczne szycie też może dać radę.

Test wytrzymałości

Jak zrobić szarpak dla psa, żeby nie rozpadł się po chwili “ostrej” zabawy? Testowałyśmy dzisiaj nasz szarpak na spacerze. Było szarpanie, tarmoszenie i próba rozwiązania sznurków. Szarpanie na duży plus! Polar fajnie pracuje i jak sploty są ciasne, ale nie ściśnięte do granic możliwości, to całość zachowuje się jak delikatny amortyzator, dzięki czemu – zwłaszcza jeśli masz dużego i silnego zwierzaka – nie będzie cię boleć ręka, a szczęki psa będą bezpieczniejsze niż w przypadku twardszych szarpaków. Nie pozwalam Łaciatej samodzielnie bawić się szarpakami za długo (ten rodzaj zabawki to u nas motywator i odwracacz uwagi, którym bawimy się razem i który znika dość szybko w mojej kieszeni, żeby Farsa się nim nie nudziła). Próbowała jednak po wygranej przez chwilę rozwiązywać sznurki i nie podołała. Dlatego mocne, solidne supły to podstawa.

Test zainteresowania

Farsa już w trakcie procesu tworzenia była zainteresowana szarpakiem, sporo nim się dzisiaj i wczoraj bawiłyśmy. Jednak mój pies jest wierny wszelakim futerkom. Na spacerze wybrała szarpak z owczego runa Sirius. Mimo to, jak na Farsę, poziom zainteresowania oceniam pozytywnie. Polar od razu zwrócił jej uwagę, bo tylko z tego materiału mamy maty i koce węchowe.

Jak zrobić szarpak dla psa – podsumowanie

Uważam, że taki pomysł warto zrealizować, gdy ma się w domu zbędne połacie polaru, np. z koców i starych bluz. To materiał, który genialnie sprawdza się w psich zabawkach. Wykonany z niego szarpak jest na pewno lepszy i bardziej bezpieczny dla psich jelit niż szarpak ze sznurków. Jak zrobić szarpak dla psa, aby zwierzak go pokochał? Kieruj się indywidualnymi preferencjami psa. Ja już wiem, że następnym razem doszyję owcę albo syntetyczne futerko, bo piłka jest dla Farsy mało interesująca. Wiem jednak, że dla innego psa taki dodatek byłby największą atrakcją. Jeśli twój pies ma mały pysk i delikatnie szarpie, tak jak Łaciata, to stwórz szarpak cieńszy i luźniej zapleciony. To była nasza pierwsza próba stworzenia takiej zabawki, ale widzę w niej ogromną liczbę potencjalnych wariantów. Stare koce i mniej niż godzina roboty są tego warte!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *