Z psem na Ślężę, czyli pierwsza górska przygoda Farsy

W zeszłą niedzielę pogoda rozpieszczała, a koronawirus przerażał odrobinę mniej. Dlatego znalazłam się z Farsą w Sobótce. Czy warto wybrać się z psem na Ślężę, słynną górę, rzut beretem od Wrocławia?

Ślężę kojarzą wszyscy wrocławianie/-ki. Wielu może ją oglądać z okien swoich mieszkań lub jedząc klopsiki w Ikei w Bielanach Wrocławskich. Choć góra ma “tylko” 718 m n. p. m. wysokości, to jest świetną opcją na jednodniowy wypad, gdy ma się ochotę połazić po górach, ale Szklarska i Karpacz trochę nie po drodze. Stwierdziłam więc, że będzie idealna na start dla Farsy, aby zobaczyć, czy w przyszłości będziemy mogły zdobywać razem ambitniejsze szczyty.

Ruszyłyśmy z przełęczy pod Wieżycą żółtym szlakiem.

z psem na Ślężę

Do przełęczy można było podjechać autem i je tam zostawić. Rzecz bardzo ważna: jeśli ty i twój pies nie przepadacie za dzikimi tłumami, to oczywiście odpuśćcie sobie słoneczną niedzielę, bo ludzi, również z psami nie unikniesz. Farsa ma obecnie trudny okres dojrzewającej nastolatki. Widząc jej oszołomienie na zatłoczonym parkingu, przez chwilę żałowałam pomysłu na ten wypad. Jednak kiedy zaczęłyśmy iść w górę, dziewczyna skupiła się na spacerze i kontemplacji niecodziennego, górskiego terenu. Summa summarum wyszło jej to na dobre.

z psem na Ślężę

Żółty szlak prowadzący na Ślężę jest moim zdaniem łatwy do pokonania. Nawet przez taką bułę bez kondycji jak ja i przez umiarkowanie aktywnego, miejskiego psa, jak Farsa. Tylko na pierwszym odcinku za Wieżycą jest stromy, kamienisty kawałek, na którym trzeba zwolnić i nieco ostrożniej stawiać kroki. Nie jest to jednak żadna masakra, której trudno podołać. Okazało się zresztą, że długość łap Farsy nie tylko szokuje każdego, kto na nią spojrzy, ale też przydaje się do wskakiwania na skałki i niestrudzonego tuptania na sam szczyt. Zwiastuję więc w przyszłości wyprawy w bardziej “ambitne”, wyższe góry. Bardzo się cieszę, że będę mogła wyciągać na nie swojego psa. Do tej pory ciężko mi było się zmobilizować do górskich wycieczek częściej niż raz w roku – choć bardzo to lubię.

Na Ślężę Farsa wchodziła na lekkiej, dziesięciometrowej lince treningowej. Powiem to wprost i dobitnie – jeśli wchodzisz z psem na Ślężę bądź jakąkolwiek inną górę, to nieodpowiedzialne jest puszczenie go bez smyczy. Nie, nie obchodzi mnie, że twój pupil w twoich oczach jest świetnie ułożony, “pilnuje się” i nikomu nie wyrządzi krzywdy. Zacznijmy od perspektywy niepsiarza. Turyści wchodzący z tobą na górę nie muszą się na psach znać ani czuć się w ich obecności komfortowo. Nie wiedzą, że twój podopieczny zalizałby ich na śmierć i ja to na serio rozumiem. Ja też nie czułam się komfortowo, kiedy psy puszczone samopas zbliżały się do Farsy. Jak wspomniałam, młoda ma trudny okres, reaguje histerycznym szczekaniem w sytuacjach, w których czuje się niepewnie. Ćwiczymy odwracanie uwagi i skupienie się na mnie w trudnych momentach. Na szlaku schodziłyśmy z drogi idącym z naprzeciwka psom, stawałyśmy z boku ścieżki, aby móc się z nimi bezkolizyjnie mijać. I naprawdę był to hardkor w momencie, w którym ten sam piesek, który miał być taki “usłuchany”, zachodził moją sukę od tyłu, bez pardonu wąchając ją i strasząc, a na wołanie swojego opiekuna był zupełnie głuchy. Szanujmy się, drodzy psiarze.

z psem na Ślężę

Odnoszę czasem wrażenie, że ludzie puszczający swoje psy bez smyczy w nieodpowiednich do tego miejscach robią to tylko po to, żeby pochwalić się światu, jakiego to oni mają ułożonego zwierzaka. Ale hej, nie unikniesz wstydu związanego z brakami w twojej relacji z psem, jeśli ten w pewnym momencie i tak cię oleje. A jeśli tak ci zależy na nieograniczaniu swobody zwierzaka – proszę bardzo, linki piętnastometrowe też istnieją i spokojnie wystarczą, aby pies nie musiał tuptać ciągle przy twojej nodze.

Pamiętaj – w polskich lasach nie wolno spuszczać psów ze smyczy. Nie można też wprowadzać ich do większości Parków Narodowych. Istnieją wyjątki, ale zanim wybierzesz się z psem na Ślężę bądź w inne góry, dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami.

Pamiętaj też, że na górskich szlakach możesz spotkać dzikie zwierzęta, dla których twój pies bez smyczy stanowić będzie zagrożenie. Miej to na uwadze, szczególnie będąc opiekunem/ką psa o silnym instynkcie łowieckim.

Ale żeby nie było, że tylko jojczę na innych psiarzy: tak poza tym wycieczka udała się rewelacyjnie. Sam klimat ślężańskiego lasu jest świetny. Masz dość oglądania w górach wyłącznie kościołów katolickich? Na szczycie Ślęży też takowy jest, ale tutaj będziesz mieć okazję, aby zobaczyć kultowe rzeźby pochodzące z okresu kultury łużyckiej. Jeśli wybierzesz się tam na wycieczkę, to z pewnością zobaczysz na szczycie posąg niedźwiedzia.

z psem na Ślężę

Kiedy pandemia przestanie nas zmuszać do siedzenia w domach, a wiosna wybuchnie z całą swoją mocą, pakuj psa do samochodu i ruszaj na Ślężę. Na ten moment uważam to miejsce za jedno z najlepszych na jednodniowe oderwanie się od zatłoczonego i zanieczyszczonego Wrocławia.

Za piękną zdjęciową relację dziękuję mojej współtowarzyszce wyprawy, Weronice i polecam jej portfolio – Veronica Bandini.

z psem na ślężę
z psem na ślężę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *