Co zrobić ze znalezionym psem?

Widzisz na ulicy psa, ale nie ma w pobliżu jego opiekuna. Może zwierzę się zgubiło lub zostało porzucone. Chcesz pomóc, ale… właściwie nie wiesz jak. Co zrobić ze znalezionym psem? Oto kilka podpowiedzi.

Jeden: upewnij się, że w pobliżu nie ma opiekuna

Oczywiste? W miejscach takich, jak duże parki lub łąki, nie do końca. W przestrzeniach często uczęszczanych przez psiarzy czworołapy biegają luzem. Niektóre na parę chwil znacznie oddalają się od opiekunów, by po chwili do nich wrócić. Co zrobić ze znalezionym psem? Zanim złapiesz zwierzę i odwieziesz je do schroniska, rozejrzyj się i popytaj przechodniów.

Porzucony / zagubiony vs włóczęga

Obserwuj zachowanie psa. Jeśli wydaje się spokojny i przemierza teren pewnym krokiem, to może po prostu należy do uciekinierów, którzy pokonują najwyższy płot, byleby przeżyć przygodę. Widząc takiego psa na wsi lub niewielkim osiedlu z domami jednorodzinnymi, dobrze zapukać do paru drzwi i popytać. W takich miejscach każdy zna każdego i być może w którymś gospodarstwie dowiesz się, gdzie ewentualnie odstawić uciekiniera.

Zupełnie inaczej zachowuje się pies, który się zgubił lub został porzucony. Może przemieszczać się szybciej niż włóczęga, węszyć i rozglądać się nerwowo, pędzić ślepo przed siebie czy popiskiwać. Uwierz, nie musisz być behawiorystą, aby to wyłapać. W tym przypadku warto zadbać o możliwie szybką interwencję, bo przerażony zwierzak może bezmyślnie wpaść pod koła samochodu lub oddalić się od domu czy opiekuna na tyle, żeby skutecznie uniemożliwić szybkie odnalezienie go.

Dwa: udokumentuj zdarzenie

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt porzucenie psa to przestępstwo. Warto więc mieć dowód. Są względy, z których żałuję, że era smartfonów nadeszła tak późno… Moi rodzice mieszkają przy często uczęszczanej drodze, obok zatoczki przystankowej. Nieraz zatrzymywały się tam auta, z których wypadały niechciane psy i koty, a nie mając na podorędziu aparatów, trudno było pociągnąć kogoś do odpowiedzialności. Dlatego jeśli masz możliwość, zrób zdjęcie rejestracji samochodu lub nagraj zdarzenie. Jeśli masz kamerkę w aucie, a przed tobą jedzie ktoś, kto wyrzuca właśnie psa – zgraj filmik na nośnik i przekaż go policji.

Trzy: zabezpiecz zwierzę

Przede wszystkim pamiętaj, że porzucone zwierzę może być przerażone i wykazywać zachowania agresywne. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego nie łap psa za wszelką cenę. Zrób to z głową. Jeśli masz na podorędziu przysmaki albo cokolwiek do jedzenia, spróbuj przekupić luźno przemieszczającego się po ulicy psa. Ja zawsze noszę ze sobą zapasową smycz i bardzo to polecam. Jeśli ty też ją masz, spróbuj złapać psa. Jeśli jest wybitnie łagodny i ufny, nie będziesz mieć z tym problemu. Może jednak nie mieć na sobie obroży albo być w stosunku do ciebie wycofany, dlatego najlepiej złapać go na pętlę:

Kiedy zaciśniesz pętlę na szyi psa, nie będzie miał możliwości ucieczki, a tobie będzie łatwiej go kontrolować. Ponadto, będziesz mógł / mogła złapać zwierzę bez dotykania go, na które mogłoby źle zareagować.

Jeśli masz w domu inne zwierzęta, z powodu których nie możesz zabezpieczyć znalezionego psa we własnym mieszkaniu, zostań z takim psem na zewnątrz, ale dopilnuj, aby się nie przemieściło.

Cztery: zobacz, czy jesteś w stanie skontaktować się z opiekunem psa

Jeśli pies ma obrożę lub szelki i pozwala się dotknąć bez wykazywania agresji, zobacz, czy nie ma gdzieś zawieszki z danymi kontaktowymi opiekuna. Może się okazać, że szybko uda ci się powiadomić tę osobę o miejscu pobytu psa. Jeśli nie ma, możesz pokusić się o wrzucenie ogłoszenia na lokalną grupę na Facebooku. We Wrocławiu sprawnie funkcjonuje grupa Zaginione/Znalezione zwierzęta – WROCŁAW i okolice. Warto dołączyć do tego typu grupy działającej w twojej okolicy. Często to także szybka droga do odnalezienia opiekuna. Jeśli te działania nie przynoszą efektu, a masz w pobliżu czynną przychodnię weterynaryjną, pójdź do niej z psem i poproś, aby sprawdzono, czy zwierzę ma zarejestrowany chip. Może się okazać, że dzięki niemu również szybko uda ci się zadzwonić do osoby, która zgubiła czworonoga.

Pięć: zawieź psa do schroniska lub zadzwoń z prośbą o pomoc

Co zrobić ze znalezionym psem, jeśli nie zlokalizowałeś/aś jego opiekuna? Powienieneś / powinnaś skontaktować się z organem gminnym odpowiedzialnym za opiekę nad bezdomnymi zwierzętami w tym miejscu. W przypadku miast są to zazwyczaj schroniska, w przypadku mniejszych miejscowości – gminne przechowalnie. Teoretycznie reagowanie w takich sytuacjach jest obowiązkiem gminy. W praktyce, jeśli znajdziesz psa w środku nocy pośrodku niczego, możesz nie uzyskać natychmiastowej pomocy. Warto więc pamiętać też o lokalnie działających fundacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *